Slowfashion i zrównoważona moda - dlaczego warto wybrać garderobę kapsułową?

11:06

 Minimalistyczna garderoba kapsułowa może być doskonałym sposobem na to, aby zmniejszyć swoje wpływy na środowisko, jednocześnie zachowując styl i elegancję.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z wpływu przemysłu modowego na środowisko naturalne i stara się działać bardziej zrównoważenie. Jednym z najbardziej popularnych trendów w tym zakresie jest garderoba kapsułowa.Garderoba kapsułowa to minimalistyczna, dobrze przemyślana i skomponowana kolekcja ubrań, która ma służyć nam przez cały sezon. W skład takiej garderoby wchodzą wyłącznie ubrania, które naprawdę lubimy i nosimy często. Składa się z około 30-40 elementów, w tym odzieży, butów i dodatków.

Istotą garderoby kapsułowej jest uniknięcie marnowania pieniędzy na ciągłe kupowanie nowych ubrań, które po kilku noszeniach tracą swój urok i kończą na dnie szafy. Zamiast tego, skupiamy się na jakości zamiast ilości, inwestując w ubrania wykonane z trwałych materiałów, które będą służyć nam przez długi czas. Garderoba kapsułowa wpisuje się idealnie w ideę slowfashion, czyli mody zrównoważonej i odpowiedzialnej. Dzięki temu, że ograniczamy liczbę kupowanych ubrań, zmniejszamy ilość odpadów i emisję CO2.

Szacuje się, że jedna osoba kupująca i nosząca ubrania fast fashion generuje około 300 kg emisji CO2 rocznie. Wynika to z faktu, że produkcja odzieży zwykle wiąże się z wykorzystaniem dużych ilości energii i wody, a także z emisją gazów cieplarnianych związaną z transportem i produkcją materiałów. Ponadto, szybki cykl produkcji i konsumpcji fast fashion skutkuje częstym zastępowaniem ubrań, co zwiększa emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją i transportem kolejnych produktów.

Ubrania, które wyrzucamy, najczęściej trafiają na wysypiska śmieci, gdzie są składowane wraz z innymi odpadami. Szacuje, że tylko w Wielkiej Brytanii rocznie trafia na wysypiska około 350 000 ton używanych ubrań. Niestety, ze względu na skład materiałowy i proces produkcji, większość odzieży nie ulega biodegradacji, co oznacza, że ​​trwa wiele lat w środowisku. Ponadto, podczas rozkładania się materiałów, z których są wykonane, mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak ftalany, formaldehyd i bisfenol A, które szkodzą środowisku naturalnemu i zdrowiu ludzi. W związku z tym, wyrzucanie ubrań do śmieci jest jednym z największych problemów związanych z modą i środowiskiem naturalnym.

Poza aspektem ekologicznym, garderoba kapsułowa ma wiele innych zalet. Daje nam większą swobodę i łatwość w tworzeniu codziennych stylizacji. Każde ubranie z takiej garderoby łatwo łączy się ze sobą, co pozwala nam tworzyć różnorodne outfit'y z mniejszej ilości ubrań.

Jak zacząć budować swoją garderobę kapsułową? Jak stworzyć garderobę kapsułową? Czytajcie dalej.

Wybierz kolorystykę - wybierz paletę kolorów Twojej garderoby. Skup się na 2-3 kolorach, które ze sobą dobrze współgrają i będą pasować do Twojego stylu życia. Należy unikać zbyt jaskrawych i neonowych kolorów, które mogą sprawić, że trudno będzie zestawić różne elementy.

Zrób przegląd swojej szafy-  i odsprzedaj/oddaj rzeczy których już nie nosisz. Przed przystąpieniem do tworzenia garderoby kapsułowej, przejrzyj swoją szafę i usuń wszystko, co już nie pasuje, jest zniszczone lub po prostu nie nosiłeś/aś w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Wybierz kluczowe elementy - wybierz kilka elementów, które są podstawą Twojego stylu. Możesz rozważyć takie elementy jak jeansy, biała koszula, klasyczna sukienka, czarna marynarka czy sweter.

Dopasuj ubrania do swojego stylu życia - kiedy wybierzesz swoje kluczowe elementy, pomyśl o swoim stylu życia. Czy potrzebujesz więcej ubrań do pracy czy raczej na co dzień? Jaki rodzaj butów jest Ci potrzebny?

Wybierz dodatki - dodatki są ważnym elementem garderoby kapsułowej. Wybierz kilka klasycznych dodatków, takich jak szalik, torebka czy biżuteria, które pasują do Twojego stylu.

Dodaj sezonowe elementy -  nie zapomnij dodać kilku elementów, które pasują do pory roku. Możesz dodać cieplejsze swetry na jesień i zimę lub letnie sukienki na lato.

Stwórz różne kombinacje - zanim zaczniesz nosić swoją garderobę kapsułową, spróbuj stworzyć różne kombinacje z wybranych przez siebie elementów. Możesz robić zdjęcia swoich zestawów, aby później łatwiej było Ci je przypomnieć.

Implementacja garderoby kapsułowej, jest podejściem które nie ma na celu obniżenia jakości naszego życia, lecz ma na celu zachęcenie nas do zastanowienia się podczas zakupów, czy faktycznie potrzebujemy danej rzeczy, a także do kupowania ubrań, które są trwałe i wytrzymałe, a nie tylko tanie i jednorazowego użytku. Poprzez podejście do mody oparte na minimalistycznej garderobie i skupieniu się na jakości, a nie ilości ubrań, możemy zmniejszyć naszą konsumpcję i wpływ na środowisko, a jednocześnie mieć garderobę, która jest funkcjonalna, praktyczna i stylowa. 

Dajcie znać czy garderoba kapsułowa to rozwiązanie które chcielibyście wprowadzić do swojego życia? Ja dopiero zaczynam wprowadzać to rozwiązanie do swojego życia, mam nadzieję że już niedługo będę mogła podzielić się z Wami efektami.

Mniej ubrań, więcej możliwości - Garderoba kapsułowa na każdą porę roku

You Might Also Like

1 Comments


Zainspiruj się

Recent Posts

Subscribe

google-site-verification=ksEI_iLbUqGbNZBvvSILjdz8-qz_28sYiKQ6U5q5GgM