Jak dezynfekować buty kupione w lumpeksie? Dezynfekcja butów krok po kroku. Ozonowanie butów - co to jest i jak to zrobić?

10:00

Czym czyścić buty z lumpeksu? Jak wyczyścić buty kupione w second-handzie?

Witajcie! 

W poprzednim poście tutaj pisałam dlaczego warto kupować obuwie w lumpeksach i jak już pewnie wiecie kupowanie obuwia w lumpeksie ma wiele zalet, ale jednocześnie może wiązać się z pewnymi obawami, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę. Oto kilka moich wskazówek, jak dezynfekować obuwie kupione w lumpeksie, aby uniknąć zakażeń i infekcji.

Moja złota zasada numer 1: Kupuj nie zniszczone buty bez śladów użytkowania, infekcje stóp to poważna sprawa. 

Sprawdź etykietę
Przed przystąpieniem do dezynfekcji, należy sprawdzić, czy obuwie nadaje się do takiego zabiegu. Niektóre materiały, takie jak zamsz czy skóra lakierowana, nie powinny być dezynfekowane w tradycyjny sposób, ponieważ może to zniszczyć ich strukturę. W takim przypadku lepiej zwrócić się do specjalisty.

Wymień wkładki
Jeśli obuwie ma wymienne wkładki, warto je wymienić na nowe. W ten sposób usuniemy większość bakterii i grzybów, które mogły osiąść na starej wkładce.

Oczyszczanie powierzchni
Przed dezynfekcją należy oczyścić powierzchnię butów z zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud, czy resztki kleju. Można to zrobić za pomocą szczotki do butów, wilgotnej ściereczki lub specjalnego preparatu do czyszczenia obuwia.

Dezynfekcja
Po oczyszczeniu powierzchni butów, należy je zdezynfekować. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z najprostszych jest użycie specjalnego sprayu do dezynfekcji obuwia, który dostępny jest w większości sklepów z obuwiem. Można również użyć roztworu wody utlenionej (1:1) lub alkoholu izopropylowego (70%). W przypadku butów z tworzyw sztucznych lub gumy, można użyć również chloru, jednak należy pamiętać, że może on zniszczyć kolor i strukturę butów.

Suszenie
Po dezynfekcji butów, należy je dokładnie wysuszyć. Najlepiej jest to zrobić w temperaturze pokojowej, unikając bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi lub gorącym źródłem ciepła. Warto pamiętać, że mokre buty są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów, dlatego bardzo ważne jest dokładne osuszenie butów.

Ozonowanie butów 

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to proces, w którym ozon jest wprowadzany do pomieszczenia lub przedmiotu w celu zniszczenia szkodliwych substancji, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Ozon jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym, który działa w bardzo krótkim czasie i nie pozostawia po sobie szkodliwych substancji.

Jak ozonować buty?

Istnieją różne sposoby na ozonowanie butów, ale najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest skorzystanie z urządzenia do ozonowania powietrza. Urządzenie to wytwarza ozon, który jest wprowadzany do wnętrza butów za pomocą specjalnych worków lub rurek. Proces ozonowania trwa zazwyczaj kilka minut, po którym buty są całkowicie zdezynfekowane i gotowe do użytku.

Polecam Wam skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się ozonowaniem, które mają specjalistyczne urządzenia i doświadczenie w dezynfekcji butów oraz innych przedmiotów.

Co warto wiedzieć o ozonowaniu butów?

Ozonowanie jest bardzo skutecznym sposobem na dezynfekcję butów, ale warto pamiętać o kilku rzeczach:

Ozon jest bardzo silnym środkiem dezynfekującym, dlatego należy zachować ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z ozonem. Ozonowanie powinno być przeprowadzane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby uniknąć wdychania ozonu

Przed ozonowaniem butów należy je dokładnie wyczyścić i osuszyć.

Niektóre materiały, takie jak skóra lakierowana, mogą ulec uszkodzeniu podczas ozonowania, dlatego należy sprawdzić, czy dany rodzaj obuwia nadaje się do tego procesu.

Zastanawiacie się pewnie ile trwa i kosztuje ozonowanie butów kupionych w lumpeksie? Od razu podaję odpowiedź - zależy od cennika w danym miejscu ale zazwyczaj taka dezynfekcja trwa zaledwie 5 minut a koszt usługi to ok 10 zł za parę butów.


Podsumowując, kupowanie obuwia w lumpeksie jest świetnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy, ale warto pamiętać o higienie. Dezynfekcja obuwia jest prostym i skutecznym sposobem na pozbycie się bakterii i grzybów. 


Jak dezynfekować buty kupione w lumpeksie? 

You Might Also Like

3 Comments


Zainspiruj się

Recent Posts

Subscribe

google-site-verification=ksEI_iLbUqGbNZBvvSILjdz8-qz_28sYiKQ6U5q5GgM