Upcykling! Przerabiam bluzkę z lumpeksu.

16:00Hej, już jakiś czas temu kupiłam w lumpeksie bluzkę za mniej niż 2 złote! 

Bluzka była bardzo niemodna ale czułam w głębi duszy że ma potencjał, potencjał do przeróbek. Zdecydowałam się na upcykling, więc przycięłam dół bluzki w kilku miejscach, zrobiłam troczki do wiązania i stworzyłam nową bluzkę w stylu cropp topów. Jestem zachwycona efektem i uwielbiam nosić ją w połączeniu z wysokimi spodniami.

A teraz kilka słów o samym zjawisku upcyklingu - Upcykling ubrań to proces przetwarzania już istniejących elementów garderoby w nowe, modne i funkcjonalne części odzieży, zamiast wyrzucania ich na śmieci lub oddawania do second handów. W przeciwieństwie do recyklingu, który wymaga przetworzenia materiału na surowiec, upcykling wykorzystuje już gotowe materiały, które można przetworzyć na nowy produkt.

Upcykling ubrań ma na celu wykorzystanie istniejących zasobów, aby ograniczyć ilość odpadów produkowanych przez przemysł odzieżowy. Poprzez upcykling można zmniejszyć wpływ produkcji odzieży na środowisko naturalne, ponieważ ogranicza się ilość materiałów i energii potrzebnych do wyprodukowania nowych ubrań.

Proces upcyklingu zaczyna się od wyboru ubrań, które chcemy przetworzyć. Mogą to być stare ubrania, których już nie nosimy lub ubrania z second handów, które można przetworzyć na nowe modele. Następnie odzież jest rozkrojona i przetwarzana na nowe elementy. Można dodawać nowe tkaniny, guziki, hafty lub aplikacje, aby uzyskać nowy wygląd. Można również zmieniać kształt i rozmiar, aby stworzyć zupełnie nową część garderoby.

Upcykling ubrań to świetny sposób na stworzenie unikalnej, personalizowanej garderoby, która jest ekologiczna i trwała. Ponadto, proces ten może być wykonywany samodzielnie w domu lub w ramach warsztatów, co daje możliwość rozwijania swojej kreatywności i zdolności rzemieślniczych.

Poniżej mam dla Was kilka pomysłów na Upcykling, jeśli macie w swoich szafach rzeczy które Wam się znudziły to koniecznie wypróbujcie jeden z nich:

Zmiana rozmiaru lub długości: Można przyciąć spodnie na szorty, zwęzić spódnicę, aby uzyskać bardziej dopasowany kształt lub zmniejszyć rozmiar koszuli, aby uzyskać bardziej dopasowany krój.

Aplikacje: Można dodać aplikacje na bluzki, spódnice i spodnie, aby uzyskać oryginalny i interesujący wygląd. Aplikacje można zrobić z resztek tkanin, których nie można już wykorzystać, a także z kawałków skóry, guzików i innych dekoracji.

Recykling: Z jednej części garderoby można zrobić zupełnie nową. Można np. z sukienki zrobić spódnicę, z koszuli stworzyć top, a z jeansów - torbę.

Hafty: Można dodać hafty do bluzek, koszul i spódnic, aby uzyskać dodatkowe detale, które nadają charakteru i oryginalnego wyglądu.

Farbowanie: Można zmienić kolor ubrania, aby uzyskać nowy wygląd. Farbowanie można zrobić w domu, używając farb do tkanin lub naturalnych barwników.

Dodawanie kieszeni: Można dodać kieszenie do spodni, spódnic i sukienek, aby uzyskać dodatkową funkcjonalność.

Uszycie nowych elementów: Można uszyć nowe elementy garderoby, takie jak torebki, kaptury lub szaliki, z wykorzystaniem resztek materiałów z innych ubrań.

Dodawanie koronek lub tiulów: Można dodać koronki lub tiule do bluzek, spódnic i sukienek, aby uzyskać bardziej romantyczny wygląd.

Tym wpisem chcę Was zachęcić do upcyklingu i dawania rzeczom drugiego życia! Dzięki takim małym przeróbkom możemy odmienić naszą garderobę bez konieczności wydawania fortuny na nowe ubrania. Poza tym, to świetny sposób na dbanie o środowisko i zmniejszenie ilości odpadów. Dajcie mi znać w komentarzach, czy również przerabiacie rzeczy. 

Zobaczcie filmik z upcyklingu na moim tik toku  https://www.tiktok.com/@lumpeksowelove/
You Might Also Like

3 Comments

  1. Super, że tłumaczysz, czym jest sam proces upcyklingu i jak można łatwo wdrożyć go w odnawianiu swojej garderoby. A bluzka po renowacji prezentuje się naprawdę świetnie!

    OdpowiedzUsuń


Zainspiruj się

Recent Posts

Subscribe

google-site-verification=ksEI_iLbUqGbNZBvvSILjdz8-qz_28sYiKQ6U5q5GgM